WE ARE HAPPY TO PRESENT NOW&AFTER'15 PARTICIPANTS

07/03/2015
NOW&AFTER’15 
COMPETITION PROGRAM
1. Johanna Adebäck, Physical Exploration - Chair, Sweden, 06:11, 2012
2. Inbal Shirin Anlen, War Dance, Israel, 8:50, 2014
3. claRa apaRicio yoldi, RAM_City (1000 screens), UK, 6:20, 2014
4. Liva Dudareva, Eduardo Cassina, Latvia, Stop Over City, 8:42, 2014
5. Marco Fedele di Catrano, Untitled, Switzerland, 5:30, 2014
6. Luca Ferri, Giulia Vallicelli, Agazzi , Ridotto Mattioni, Italy, 10:00, 2014
7. Francesca Fini,  P. I. G. #1, Italy, 9:00, 2013
8. Meirav Heiman , Living Room, Kitchen, Bedroom, Children’s Room, Israel, 6:10, 2013                               
9. Julia Kurek, Lucha Libre – Free Fight, Poland, 7:49, 2014
10. Nastya Kuzmina, Nadya Grishina, a Fuss, Russia, 5:48, 2014
11. Vadim Leukhin, Mixed Martial Arts, Russia, 2:38, 2014
12. Lucie Libotte, Dust Matter(s)2, UK , 2:45, 2014                     
13. Mairead McClean, UK, No More, 14:53, 2013     
14. Anuk Miladinovic, Access, Switzerland, 9:17, 2012
15. Lisa Morozova, Motherland, Russia, 3:54, 2014 
16. Carlotta Piccinini, Enaction, Italy, 10:00, 2013
17. Ester Perez de Eulate,  Levels of Unhappiness, Spain, 1:00, 2014
18. Shawnette Poe, Barszcz z Uszkami, Germany, 4:23, 2014
19. David Přílučík, Present Perfect Continuous, Czech Republic, 7:00,   2015
20. Roberto Santaguida, Goran, Canada, 10:00, 2014
21. Maryam Tafakory,  Taklif, UK, 9:00, 2014                     
22. Dasha Vlasova, Leave Me Alone, Russia, 2:22, 2013      
23. Tushar Waghela, The Home, India, 4:54, 2013                         
24. Susanne Wiegner, Kafka’s Room, Germany, 3:30, 2012          
25. Przemek Wegrzyn, Security Measures, Poland, 5:55, 2014
26. Sylvia Winkler, Stephan Koeper, Smart Songdo Song, Germany, 5:30, 2014
27. Zaoli Zhong, We Are Walking on the Same Great Road, USA, 12:08, 2014
 
NON-COMPETITION PROGRAM 
1. Kirill Adibekov, I am not Go, Russia, 4:00, 2014
2. Natalia Alexander, Decided to Live Together. Requiem for Ideality, Russia, 2:25, 2014
3. Antonina Baever, Dmitry Venkov, Not-a-Time, Russia, 9:20, 2014
4. Leon Eixenberger, Geometric Love (Glass Opposite), Germany, 9:44, 2014
5. Marina Fomenko, Depot (Adaptation), Russia, 8:45, 2014
6. Olga Gerner, Toy Blocks Game, Russia, 2:26, 2015           
7. Daniella Gomes Birchal de Moura, Psychomagical Act, Brazil / France, 9:40, 2014
8. Anaida Karakashian, Russia, Culture - Shmulture, 2:50, 2014   
9. Nina Lassila, To the Audience, Belgium, 5:37, 2014
10. Svyatoslav Ponomarev, Alexander Ponomarev, Ruins of the Future, 34:00, 2015 
11. D. Schmudde  AUG, Borderless, USA, 5:44, 2015
12. Seo Young Chang, By the Time You Hear This I Will Be No Longer There, Germany, 10:00, 2014
13. Sergey Sonin, Elena Samorodova, Dmitry Khvorostov, Egyptian Troop, Russia, 20:38, 2012
14. Ira Tsykhanskaya, New Moscow, Russia, 2:00, 2013
15. YunTing Tsai, Body of Knowledge, Taiwan, 1:00, 2012
16. Alexander Yeltsin, Boiling Point, Ukraine, 3:50, 2014
 
NOW&AFTER’15 
COMPETITION PROGRAM
1. Johanna Adebäck, Physical Exploration - Chair, Sweden, 06:11, 2012
2. Inbal Shirin Anlen, War Dance, Israel, 8:50, 2014
3. claRa apaRicio yoldi, RAM_City (1000 screens), UK, 6:20, 2014
4. Liva Dudareva, Eduardo Cassina, Latvia, Stop Over City, 8:42, 2014
5. Marco Fedele di Catrano, Untitled, Switzerland, 5:30, 2014
6. Luca Ferri, Giulia Vallicelli, Agazzi , Ridotto Mattioni, Italy, 10:00, 2014
7. Francesca Fini,  P. I. G. #1, Italy, 9:00, 2013
8. Meirav Heiman , Living Room, Kitchen, Bedroom, Children’s Room, Israel, 6:10, 2013                               
9. Julia Kurek, Lucha Libre – Free Fight, Poland, 7:49, 2014
10. Nastya Kuzmina, Nadya Grishina, a Fuss, Russia, 5:48, 2014
11. Vadim Leukhin, Mixed Martial Arts, Russia, 2:38, 2014
12. Lucie Libotte, Dust Matter(s)2, UK , 2:45, 2014                     
13. Mairead McClean, UK, No More, 14:53, 2013     
14. Anuk Miladinovic, Access, Switzerland, 9:17, 2012
15. Lisa Morozova, Motherland, Russia, 3:54, 2014 
16. Carlotta Piccinini, Enaction, Italy, 10:00, 2013
17. Ester Perez de Eulate,  Levels of Unhappiness, Spain, 1:00, 2014
18. Shawnette Poe, Barszcz z Uszkami, Germany, 4:23, 2014
19. David Přílučík, Present Perfect Continuous, Czech Republic, 7:00,   2015
20. Roberto Santaguida, Goran, Canada, 10:00, 2014
21. Maryam Tafakory,  Taklif, UK, 9:00, 2014                     
22. Dasha Vlasova, Leave Me Alone, Russia, 2:22, 2013      
23. Tushar Waghela, The Home, India, 4:54, 2013                         
24. Susanne Wiegner, Kafka’s Room, Germany, 3:30, 2012          
25. Przemek Wegrzyn, Security Measures, Poland, 5:55, 2014
26. Sylvia Winkler, Stephan Koeper, Smart Songdo Song, Germany, 5:30, 2014
27. Zaoli Zhong, We Are Walking on the Same Great Road, USA, 12:08, 2014
 
NON-COMPETITION PROGRAM 
1. Kirill Adibekov, I am not Go, Russia, 4:00, 2014
2. Natalia Alexander, Decided to Live Together. Requiem for Ideality, Russia, 2:25, 2014
3. Antonina Baever, Dmitry Venkov, Not-a-Time, Russia, 9:20, 2014
4. Leon Eixenberger, Geometric Love (Glass Opposite), Germany, 9:44, 2014
5. Marina Fomenko, Depot (Adaptation), Russia, 8:45, 2014
6. Olga Gerner, Toy Blocks Game, Russia, 2:26, 2015           
7. Daniella Gomes Birchal de Moura, Psychomagical Act, Brazil / France, 9:40, 2014
8. Anaida Karakashian, Russia, Culture - Shmulture, 2:50, 2014   
9. Nina Lassila, To the Audience, Belgium, 5:37, 2014
10. Svyatoslav Ponomarev, Alexander Ponomarev, Ruins of the Future, 34:00, 2015 
11. D. Schmudde  AUG, Borderless, USA, 5:44, 2015
12. Seo Young Chang, By the Time You Hear This I Will Be No Longer There, Germany, 10:00, 2014
13. Sergey Sonin, Elena Samorodova, Dmitry Khvorostov, Egyptian Troop, Russia, 20:38, 2012
14. Ira Tsykhanskaya, New Moscow, Russia, 2:00, 2013
15. YunTing Tsai, Body of Knowledge, Taiwan, 1:00, 2012
16. Alexander Yeltsin, Boiling Point, Ukraine, 3:50, 2014
 
NOW&AFTER’15 
COMPETITION PROGRAM
1. Johanna Adebäck, Physical Exploration - Chair, Sweden, 06:11, 2012
2. Inbal Shirin Anlen, War Dance, Israel, 8:50, 2014
3. claRa apaRicio yoldi, RAM_City (1000 screens), UK, 6:20, 2014
4. Liva Dudareva, Eduardo Cassina, Latvia, Stop Over City, 8:42, 2014
5. Marco Fedele di Catrano, Untitled, Switzerland, 5:30, 2014
6. Luca Ferri, Giulia Vallicelli, Agazzi , Ridotto Mattioni, Italy, 10:00, 2014
7. Francesca Fini,  P. I. G. #1, Italy, 9:00, 2013
8. Meirav Heiman , Living Room, Kitchen, Bedroom, Children’s Room, Israel, 6:10, 2013                               
9. Julia Kurek, Lucha Libre – Free Fight, Poland, 7:49, 2014
10. Nastya Kuzmina, Nadya Grishina, a Fuss, Russia, 5:48, 2014
11. Vadim Leukhin, Mixed Martial Arts, Russia, 2:38, 2014
12. Lucie Libotte, Dust Matter(s)2, UK , 2:45, 2014                     
13. Mairead McClean, UK, No More, 14:53, 2013     
14. Anuk Miladinovic, Access, Switzerland, 9:17, 2012
15. Lisa Morozova, Motherland, Russia, 3:54, 2014 
16. Carlotta Piccinini, Enaction, Italy, 10:00, 2013
17. Ester Perez de Eulate,  Levels of Unhappiness, Spain, 1:00, 2014
18. Shawnette Poe, Barszcz z Uszkami, Germany, 4:23, 2014
19. David Přílučík, Present Perfect Continuous, Czech Republic, 7:00,   2015
20. Roberto Santaguida, Goran, Canada, 10:00, 2014
21. Maryam Tafakory,  Taklif, UK, 9:00, 2014                     
22. Dasha Vlasova, Leave Me Alone, Russia, 2:22, 2013      
23. Tushar Waghela, The Home, India, 4:54, 2013                         
24. Susanne Wiegner, Kafka’s Room, Germany, 3:30, 2012          
25. Przemek Wegrzyn, Security Measures, Poland, 5:55, 2014
26. Sylvia Winkler, Stephan Koeper, Smart Songdo Song, Germany, 5:30, 2014
27. Zaoli Zhong, We Are Walking on the Same Great Road, USA, 12:08, 2014
 
NON-COMPETITION PROGRAM 
1. Kirill Adibekov, I am not Go, Russia, 4:00, 2014
2. Natalia Alexander, Decided to Live Together. Requiem for Ideality, Russia, 2:25, 2014
3. Antonina Baever, Dmitry Venkov, Not-a-Time, Russia, 9:20, 2014
4. Leon Eixenberger, Geometric Love (Glass Opposite), Germany, 9:44, 2014
5. Marina Fomenko, Depot (Adaptation), Russia, 8:45, 2014
6. Olga Gerner, Toy Blocks Game, Russia, 2:26, 2015           
7. Daniella Gomes Birchal de Moura, Psychomagical Act, Brazil / France, 9:40, 2014
8. Anaida Karakashian, Russia, Culture - Shmulture, 2:50, 2014   
9. Nina Lassila, To the Audience, Belgium, 5:37, 2014
10. Svyatoslav Ponomarev, Alexander Ponomarev, Ruins of the Future, 34:00, 2015 
11. D. Schmudde  AUG, Borderless, USA, 5:44, 2015
12. Seo Young Chang, By the Time You Hear This I Will Be No Longer There, Germany, 10:00, 2014
13. Sergey Sonin, Elena Samorodova, Dmitry Khvorostov, Egyptian Troop, Russia, 20:38, 2012
14. Ira Tsykhanskaya, New Moscow, Russia, 2:00, 2013
15. YunTing Tsai, Body of Knowledge, Taiwan, 1:00, 2012
16. Alexander Yeltsin, Boiling Point, Ukraine, 3:50, 2014
 
NOW&AFTER’15 
COMPETITION PROGRAM
1. Johanna Adebäck, Physical Exploration - Chair, Sweden, 06:11, 2012
2. Inbal Shirin Anlen, War Dance, Israel, 8:50, 2014
3. claRa apaRicio yoldi, RAM_City (1000 screens), UK, 6:20, 2014
4. Liva Dudareva, Eduardo Cassina, Latvia, Stop Over City, 8:42, 2014
5. Marco Fedele di Catrano, Untitled, Switzerland, 5:30, 2014
6. Luca Ferri, Giulia Vallicelli, Agazzi , Ridotto Mattioni, Italy, 10:00, 2014
7. Francesca Fini,  P. I. G. #1, Italy, 9:00, 2013
8. Meirav Heiman , Living Room, Kitchen, Bedroom, Children’s Room, Israel, 6:10, 2013                               
9. Julia Kurek, Lucha Libre – Free Fight, Poland, 7:49, 2014
10. Nastya Kuzmina, Nadya Grishina, a Fuss, Russia, 5:48, 2014
11. Vadim Leukhin, Mixed Martial Arts, Russia, 2:38, 2014
12. Lucie Libotte, Dust Matter(s)2, UK , 2:45, 2014                     
13. Mairead McClean, UK, No More, 14:53, 2013     
14. Anuk Miladinovic, Access, Switzerland, 9:17, 2012
15. Lisa Morozova, Motherland, Russia, 3:54, 2014 
16. Carlotta Piccinini, Enaction, Italy, 10:00, 2013
17. Ester Perez de Eulate,  Levels of Unhappiness, Spain, 1:00, 2014
18. Shawnette Poe, Barszcz z Uszkami, Germany, 4:23, 2014
19. David Přílučík, Present Perfect Continuous, Czech Republic, 7:00,   2015
20. Roberto Santaguida, Goran, Canada, 10:00, 2014
21. Maryam Tafakory,  Taklif, UK, 9:00, 2014                     
22. Dasha Vlasova, Leave Me Alone, Russia, 2:22, 2013      
23. Tushar Waghela, The Home, India, 4:54, 2013                         
24. Susanne Wiegner, Kafka’s Room, Germany, 3:30, 2012          
25. Przemek Wegrzyn, Security Measures, Poland, 5:55, 2014
26. Sylvia Winkler, Stephan Koeper, Smart Songdo Song, Germany, 5:30, 2014
27. Zaoli Zhong, We Are Walking on the Same Great Road, USA, 12:08, 2014
 
NON-COMPETITION PROGRAM 
1. Kirill Adibekov, I am not Go, Russia, 4:00, 2014
2. Natalia Alexander, Decided to Live Together. Requiem for Ideality, Russia, 2:25, 2014
3. Antonina Baever, Dmitry Venkov, Not-a-Time, Russia, 9:20, 2014
4. Leon Eixenberger, Geometric Love (Glass Opposite), Germany, 9:44, 2014
5. Marina Fomenko, Depot (Adaptation), Russia, 8:45, 2014
6. Olga Gerner, Toy Blocks Game, Russia, 2:26, 2015           
7. Daniella Gomes Birchal de Moura, Psychomagical Act, Brazil / France, 9:40, 2014
8. Anaida Karakashian, Russia, Culture - Shmulture, 2:50, 2014   
9. Nina Lassila, To the Audience, Belgium, 5:37, 2014
10. Svyatoslav Ponomarev, Alexander Ponomarev, Ruins of the Future, 34:00, 2015 
11. D. Schmudde  AUG, Borderless, USA, 5:44, 2015
12. Seo Young Chang, By the Time You Hear This I Will Be No Longer There, Germany, 10:00, 2014
13. Sergey Sonin, Elena Samorodova, Dmitry Khvorostov, Egyptian Troop, Russia, 20:38, 2012
14. Ira Tsykhanskaya, New Moscow, Russia, 2:00, 2013
15. YunTing Tsai, Body of Knowledge, Taiwan, 1:00, 2012
16. Alexander Yeltsin, Boiling Point, Ukraine, 3:50, 2014
 
COMPETITION PROGRAM 
1.  Johanna Adebäck, Physical Exploration - Chair, Sweden, 06:11, 2012
2.  Inbal Shirin Anlen, War Dance, Israel, 8:50, 2014
3.  claRa apaRicio yoldi, RAM_City (1000 screens), UK, 6:20, 2014
4.  Liva Dudareva, Eduardo Cassina, Latvia, Stop Over City, 8:42, 2014
5.  Marco Fedele di Catrano, Untitled, Switzerland, 5:30, 2014
6.  Luca Ferri, Giulia Vallicelli, Dario Agazzi , Ridotto Mattioni, Italy, 10:00, 2014
7.  Francesca Fini,  P. I. G. #1, Italy, 9:00, 2013
8.  Meirav Heiman , Living Room, Kitchen, Bedroom, Children’s Room, Israel, 6:10, 2013                               
9.  Julia Kurek, Lucha Libre – Free Fight, Poland, 7:49, 2015
10. Nastya Kuzmina, Nadya Grishina, a Fuss, Russia, 5:48, 2014
11. Vadim Leukhin, Mixed Martial Arts, Russia, 2:38, 2014
12. Lucie Libotte, Dust Matter(s)2, UK , 2:45, 2014                     
13. Mairead McClean, UK, No More, 14:53, 2013     
14.  Anuk Miladinovic, Access, Switzerland, 9:17, 2012
15.  Lisa Morozova, Motherland, Russia, 3:54, 2014 
16.  Carlotta Piccinini,Luigi Mastandrea,Enaction, Italy, 10:00, 2013
17.  Ester Pérez de Eulate,  Levels of Unhappiness, Spain, 1:00, 2014
18.  Shawnette Poe, Barszcz z Uszkami, Germany, 4:23, 2014
19.  David Přílučík, Present Perfect Continuous, Czech Republic, 7:00,   2015
20.  Roberto Santaguida, Goran, Canada, 10:00, 2014
21.  Maryam Tafakory,  Taklif, UK, 9:00, 2014                     
22.  Dasha Vlasova, Leave Me Alone, Russia, 2:22, 2013      
23.  Tushar Waghela, The Home, India, 4:54, 2014                         
24.  Susanne Wiegner, Kafka’s Room, Germany, 3:30, 2012          
25.  Przemek Wegrzyn, Security Measures, Poland, 5:55, 2014
26.  Sylvia Winkler, Stephan Koeper, Smart Songdo Song, Germany, 5:30, 2014
27.  Zaoli Zhong, We Are Walking on the Same Great Road, USA, 12:08, 2014
 
NON-COMPETITION PROGRAM 
1. Kirill Adibekov, YA NE GO, Russia, 4:02, 2014
2. Natalia Alexander, Decided to Live Together. Requiem for Ideality, Russia, 2:25, 2014
3. Antonina Baever, Dmitry Venkov, Not-a-Time, Russia, 9:20, 2014
4. Leon Eixenberger, Geometric Love (Glass Opposite), Germany, 9:44, 2014
5. Marina Fomenko, Depot (Adaptation), Russia, 8:45, 2014
6. Olya Gerner, Toy Blocks Game, Russia, 2:26, 2015           
7. Daniella Gomes Birchal de Moura, Psychomagical Act, Brazil / France, 9:40, 2014
8. Anaida Karakashian, Russia, Culture - Shmulture, 2:50, 2014   
9. Nina Lassila, To the Audience, Belgium, 5:37, 2014
10. Svyatoslav Ponomarev, Alexander Ponomarev, Ruins of the Future, 34:00, 2015 
11. D. Schmudde and AUG, Borderless, USA, 5:44, 2015
12. Seo Young Chang, By the Time You Hear This I Will Be No Longer There, Germany, 10:00, 2014
13. Sergey Sonin, Elena Samorodova, Dmitry Khvorostov, Egyptian Troop, Russia, 20:38, 2012
14. Ira Tsykhanskaya, New Moscow, Russia, 2:00, 2013
15. YunTing Tsai, Body of Knowledge, Taiwan, 1:00, 2012
COMPETITION PROGRAM 
1.  Johanna Adebäck, Physical Exploration - Chair, Sweden, 06:11, 2012
2.  Inbal Shirin Anlen, War Dance, Israel, 8:50, 2014
3.  claRa apaRicio yoldi, RAM_City (1000 screens), UK, 6:20, 2014
4.  Liva Dudareva, Eduardo Cassina, Latvia, Stop Over City, 8:42, 2014
5.  Marco Fedele di Catrano, Untitled, Switzerland, 5:30, 2014
6.  Luca Ferri, Giulia Vallicelli, Dario Agazzi , Ridotto Mattioni, Italy, 10:00, 2014
7.  Francesca Fini,  P. I. G. #1, Italy, 9:00, 2013
8.  Meirav Heiman , Living Room, Kitchen, Bedroom, Children’s Room, Israel, 6:10, 2013                               
9.  Julia Kurek, Lucha Libre – Free Fight, Poland, 7:49, 2015
10. Nastya Kuzmina, Nadya Grishina, a Fuss, Russia, 5:48, 2014
11. Vadim Leukhin, Mixed Martial Arts, Russia, 2:38, 2014
12. Lucie Libotte, Dust Matter(s)2, UK , 2:45, 2014                     
13. Mairead McClean, UK, No More, 14:53, 2013     
14.  Anuk Miladinovic, Access, Switzerland, 9:17, 2012
15.  Lisa Morozova, Motherland, Russia, 3:54, 2014 
16.  Carlotta Piccinini,Luigi Mastandrea,Enaction, Italy, 10:00, 2013
17.  Ester Pérez de Eulate,  Levels of Unhappiness, Spain, 1:00, 2014
18.  Shawnette Poe, Barszcz z Uszkami, Germany, 4:23, 2014
19.  David Přílučík, Present Perfect Continuous, Czech Republic, 7:00,   2015
20.  Roberto Santaguida, Goran, Canada, 10:00, 2014
21.  Maryam Tafakory,  Taklif, UK, 9:00, 2014                     
22.  Dasha Vlasova, Leave Me Alone, Russia, 2:22, 2013      
23.  Tushar Waghela, The Home, India, 4:54, 2014                         
24.  Susanne Wiegner, Kafka’s Room, Germany, 3:30, 2012          
25.  Przemek Wegrzyn, Security Measures, Poland, 5:55, 2014
26.  Sylvia Winkler, Stephan Koeper, Smart Songdo Song, Germany, 5:30, 2014
27.  Zaoli Zhong, We Are Walking on the Same Great Road, USA, 12:08, 2014
 
NON-COMPETITION PROGRAM 
1. Kirill Adibekov, YA NE GO, Russia, 4:02, 2014
2. Natalia Alexander, Decided to Live Together. Requiem for Ideality, Russia, 2:25, 2014
3. Antonina Baever, Dmitry Venkov, Not-a-Time, Russia, 9:20, 2014
4. Leon Eixenberger, Geometric Love (Glass Opposite), Germany, 9:44, 2014
5. Marina Fomenko, Depot (Adaptation), Russia, 8:45, 2014
6. Olya Gerner, Toy Blocks Game, Russia, 2:26, 2015           
7. Daniella Gomes Birchal de Moura, Psychomagical Act, Brazil / France, 9:40, 2014
8. Anaida Karakashian, Russia, Culture - Shmulture, 2:50, 2014   
9. Nina Lassila, To the Audience, Belgium, 5:37, 2014
10. Svyatoslav Ponomarev, Alexander Ponomarev, Ruins of the Future, 34:00, 2015 
11. D. Schmudde and AUG, Borderless, USA, 5:44, 2015
12. Seo Young Chang, By the Time You Hear This I Will Be No Longer There, Germany, 10:00, 2014
13. Sergey Sonin, Elena Samorodova, Dmitry Khvorostov, Egyptian Troop, Russia, 20:38, 2012
14. Ira Tsykhanskaya, New Moscow, Russia, 2:00, 2013
15. YunTing Tsai, Body of Knowledge, Taiwan, 1:00, 2012

Copyright (c) Now&After. International Video Art Festival in Moscow
Director/curator Marina Fomenko. All rights reserved.

яндекс.ћетрика